Konstnärens rum

7 months ago

Antalet konstböcker som ärvts av min mamma är många. En av de som jag bläddrat allra mest i är Konstnärens rum av Anja Notini, bläddrat och drömt om min aldeles egna ateljé. Sen jag var liten har det varit en av mina största drömmar, att ha det egna kreativa rummet där allt alltid kan få ligga framme, så jag alltid bara kan hoppa direkt in i tankespåret igen.

I min mammas ateljé fick jag alltid vara hur mycket jag ville (nååååja mamma kanske skulle invända). Ofta tog mina projekt över all yta och mamma fick påminna mig om att detta faktiskt var hennes arbetsplats… Det händer alltså fortfarande så fort jag är där och hälsar på.

Jag hade ju en ateljé i vårat hus i Oslo, men där visste vi ju att vi inte skulle bo kvar så jag bodde liksom inte in mig där. Och det måste man för att det ska bli på riktigt.

Det kreativa rummet, konstnärens rum, har alltid varit den mest inspirerande platsen för mig. Jag ÄLSKAR att se andra konstnärers ateljéer, det är som att kliva rakka vägen in i deras hjärna. I min hjärna pågår det konstant massor med skapande och så vill jag att min ateljé också ska vara, fylld av ett konstant kreativt flöde.

 

 

Konstnärens rum

Från en mamma till nästa <3

Konstnärens rum

Denna första är en riktig drömateljé

Konstnärens rum

Stor yta samtidigt som det är inbonat och hemtrevligt

Konstnärens rum

Drömmiga fönster som påminner mig om lokalerna på konstskolorna mamma gick på i Göteborg när jag var liten

Konstnärens rum
Konstnärens rum
Konstnärens rum
Konstnärens rum

Här blir man sugen på att skulptera!

Konstnärens rum

Även inblickar i deras hem inspirerar

Konstnärens rum
Konstnärens rum

Gullig med sina stora frukter

Konstnärens rum

Ingen ateljé men det var något med detta uppslag som var så fint

Konstnärens rum

Nora · 7 months ago
Mamma säger att du har snott böckerna

Amanda Malm · 7 months ago
Hahahah, tack för kommentaren syrran, kul att du är här och hänger!

Ronja · 7 months ago
Hej! Har du tips på aktiviteter man kan göra på Kullahalvön? Är här en månad på föräldraledighet med en 2 månaders och en 3-åring :)

Amanda Malm · 7 months ago
Hej! Men åh vad mysigt! Vet inte hur bra koll du har, men Krukmakeriet i Mölle är ju allas favorit. Men Noolie, ett nyöppnat cafe är perfekt för småbarn med massor av leksaker, spel och lekplats utanför, och jätteoda grytor! Kvickbadet är kul en varm dag. Så långgrunt och enkelt för 3åringar att leka, plus matställen och lekplats bredvid. Biblioteket i Viken, kolla på djur och stor lekplats i Ångelholms hembygdspark. Finns massvis! :)

Athena · 7 months ago
Fin beskrivning av konst + mamma <3

Amanda Malm · 7 months ago
Åh men tack vad glad jag blir <3<3