Nog nu. Vi har pillat, optimerat, hackat och kontrollerat oss själva till utmattning. Det är dags att börja leva nu.

”När kvinnan återvänder till sin biologiska rytm, då lever vi i visdom, inte i kontroll”
Jag har haft den här krypande känslan länge länge. Den har marinerat ett bra tag. Men det är nu det är dags. On my own personal new years eve-month of September. September 2025 är månaden då jag vänder blicken bort från algoritmerna.
Var befinner jag mig egentligen & vilka är alla dessa människor som haft sitt undermedvetna inflytande på mig sedan metas födelse?
Vilka av alla dessa saker jag gör i mitt liv är egentligen på grund av att jag vill det själv? För det som känns rätt för mig betyder inte att det är rätt för någon annan.
Min mättnad och min trötthet smög sig på gradvis. Jag har också gått på idén att om att om jag bara lägger till ännu ett steg, ännu en rutin, ännu en regel så kommer mitt liv bli optimerat. Vad den optimeringen är har jag nog inte stannat upp och svart på vitt tydliggjort för mig själv. Det har alltid varit som en dimmig ouppnåelig dröm långt borta. För grejens jag insett är att min ultimata optimering är att stop give a fuck about it at all. Jag vill inte kategorisera mig, mitt liv, min "stil" eller min personlighet.
No more advice from all and everyone. Thank you but no thank you.
Jag vet inte hur ni känner, men jag behöver inte mer tillskott i mitt skafferi. Jag gillar rdock edlight-therapy. Jag gillar också att dricka vin och att sitta uppe sent trots att jag har en sjukt tidig dag morgonen efter. Jag kan väl ändå inte avbryta en underbar middag med vänner får att jag får ångest kring dagens error i min sömnoptimerings-app? no fkn thanks. Jag vet hur dåligt socker är men ska jag då inte ta en croissant från bageriet med min dotter en måndagsmorgon ? Jag vill leva inte optimera. Sluta biohacka livet och istället leva biologiskt. Jag vill sova länge ibland, men jag är inte en pilates-girl. Jag är inte heller en yogi trots att jag applicerar mycket av yogan i mitt liv. Jag gör som jag vill precis när jag vill.
Att säga att man har ett "mål med livet" låter som att vi ska springa ett maraton utan slut. Ska vi verkligen varje dag av livet, fokusera på hur vi kan bli en bättre version av oss själva? På alla plan. What? Enough! REVOLUTION!
När man fortsätter att upprätthålla ett visst typ av mönster, när man identifierar sig med det mönstret. så blir det snabbt personligt. Vi måste återta vår kvinnliga intuition, vår magkänsla, vårt intellektuella tänkande Ingen kommer att ringa på dörren en dag och säga : "-idag har du biohackat dig själv enough, grattis! Så nu är det dags att sluta upp med allt det där du håller på med och gå ut i trädgården istället". Ingen kommer heller ringa på dörren och säga åt dig att du kan sluta upp med ditt rigida träningsschema och istället sitta på golvet med dina barn och göra absolut ingenting. För du kommer inte få ett slutgiltigt diplom på att du made it. Du är nu 100% biohackad, har noll socker i kroppen, en porslinshy som inte kan bli finare, en startar kropp, en tillräckligt tuff workload, en komplett sömnoptimering osv. Här är blommor och ett grattis, för du är nu 100% optimerad tack vare din stenhårda hudrutin på tolv steg, din pilateskurs du köpte via instagram av "The Ultimate Pilates Body in 40-days" och din perfekt kurerade garderob med alla de rätta höst-plaggen. Nej, den blombuketten kommer utebli. Ingen kommer heller att få dig sluta klicka hem allt som du "måste ha" för att kunna biohacka dig själv. För den ordern är aldrig komplett.
Vem du än är, var du än bor, om du älskar technorave, att klappa kaniner, att dricka vin, äta en påse hallonbåtar och spela tv-spel. Jag önskar dig en helg fylld av dessa aktiviter. För mitt liv är skört och ditt liv är också skört. Det vi älskar allra mest, vad det än är, ska vi utan minsta ångest eller skuld köra på med stenhårt och njuta varenda sekund av.
ENJOY your life,

Xoxo
Emelie
Emelie is an artist and a mother of 3 daughters, married to Gustaf.
Ex New Yorker and Zurich citizen, she now resides with her family in a house outside of Stockholm.
This blog is your daily dosage of inspiration of interiors, style, family life and everything in between
Åsa P · 7 months ago
Words. Äntligen någon som törs!
Emelie Törling · 7 months ago
Åsa ❤️ Är det inte bara så jäkla skönt att känna att man väljer att göra saker som inte är svinbra för hälsan och framtiden hela tiden? Att lyssna inåt vad vi själva känner vi tycker om istället för vad v borde gilla och vad vi borde hålla på med... Låt oss leva, äta vad vi känner för och ha en rimlig syn på hur vi lever livet varje dag. framförallt se till att tänka igenom noga vilka människor som får leverera sin kanal rakt in i vårt undermedvetande från sociala medier. Att vi ruthlessly börjar avfölja det som bara känns jobbigt och följa mer konton av det vi mår bra av. Jag tänker ex på när YouTube kom, då var det mest roliga videos. Gud vad man skrattade mycket. Mer sånt!! Love x E
Ani · 7 months ago
Tack för det här inlägget! Det bästa jag läst på länge. Håller helt med dig och har gått i liknande tankar länge. Har raderat alla sociala medier pga att man tillslut blir knäpp på "hur man ska leva, vara och göra ". Låt oss va!
Emelie Törling · 7 months ago
And! Let´s go live.
Emelie Törling · 7 months ago
Ida! som jag svarade ovan till Ani: såklart jag inte menar att man ska strunta i sin hälsa- men vad det än är som får oss att älska livet så måste vi kunna göra det utan att gå omkring och känna oss som sämre människor pga att vi inte är vårt mest hälsosamma konstant. Vi behöver lyssna på vår kvinnliga intuition och se till att vi verkligen noga väljer vilka vi låter komma in i vårt inre med sin info från alla sociala medier... Love xx
Johanna · 7 months ago
Kloka ord ❤❤❤
Emelie Törling · 7 months ago
Nu lever vi efter vad vi på riktigt själva vill och orkar! Och det är bra så! Livet är för kort för att bara försöka leva längre. Let’s live. ❤️❤️❤️
Jenny · 7 months ago
Det klokaste jag läst på länge! Balans och genuint välbefinnande som kommer inifrån. Och acceptans för att det ibland kommer från en påse dillchips och ibland från en löprunda
Emelie Törling · 7 months ago
Jag känner verkligen samma.... efter att ha varit mitt i vindarna för den helt rabiata hälsotrenden som tog över där vid 2013 någonting så känner jag en sådan stark längtan för att lyssna på kroppen och släppa kontrollen. Med tanke på alla kommentarer under det här inlägget så verkar jag inte ensam
Isa · 7 months ago
WORD!!! Underbart skrivet, tack!
Emelie Törling · 7 months ago
Isa!! Word! Ellerhur! ❤️ ❤️
Jessica · 7 months ago
Magiska ord!! Håller helt med! <3
Emelie Törling · 7 months ago
<3