Min Mamma och Pappa gick bort i tidig ålder och ända sedan dess har det varit viktigare än någonsin att spara kärleksfulla ögonblick för att omvandla dom till fysiska minnen.
Med det sagt är jag absolut ingen person som sitter med sax och linjal samtidigt som jag klistrar in bilder i ett färgkoordinerat album men – jag älskar fysiska foton.
Plötsligt snubblade jag över detta knep hos Tea Malmegård och då visste jag direkt att det var så här jag skulle skapa mina “album”.
När Nike föddes fick hon är röd liten resväska i hårdpapp av mammas vän Ingrid, i den lägger jag nu alla vykort, brev och symboliska minnen från hennes första år. Utöver detta så lägger jag även i fotografier som jag framkallat via nätet med hjälp av mobilen. Jag tror att jag fick 22 fysiska bilder i superfin kvalitet och snabb leverans för ca 80 kronor, så himla värt det!
Genom detta enkla “lifehack” slipper jag nu dåligt samvete för de album jag aldrig kommer orka göra och Nike får en hel skattkista med minnen den dag hon är tillräckligt stor..
Tack fina Tea för inspirationen!
✧
Carro · 2 years ago
❤️❤️
Carolkne Rohmée · 2 years ago
❤️❤️❤️ magiskt
Lina · 2 years ago
Vilken fin idé! Vilken app använde du? Jag har också skrivit ut kort men jag tycker det blev jättedyrt! Tack för fin inspiration!
Emely · 2 years ago
Hej! Jag gjorde allt via Smartphotos hemsida där man kunde ladda upp bilderna direkt!
Anna · 2 years ago
Jaaaaa va bra ide! Det ska jag med göra,asap!
Emely Crona Stenberg · 2 years ago
Det tycker jag verkligen, så enkelt och mysigt!
Johanna · 2 years ago
Åh vad fint! Min mamma gick bort när jag var 11, för ett par år sedan hittade jag en lapp bland mina barndomsgrejer där hon skrivit ner små anteckningar om hur jag var/tyckte om/gjorde i varje år fram till jag var fyra ungefär. Den betyder allt. Även om jag har min älskade pappa kvar i livet är det så många berättelser och minnen som försvinner med en förälder som går bort. Tack för en fin och bra blogg som jag kikar in på ofta <3
Emely Crona Stenberg · 2 years ago
Betyder verkligen allt, har också några handskrivna lappar som är bland det mest värdefulla jag äger. Tack för fina ord, det gör mig så glad!