I samarbete med Dilling
Efter gymnasiet jobbade jag en sväng på Illum i Köpenhamn. Jag jobbade på den våning som sålde barnkläder och även om just min avdelning var fokuserad på de lyxigare varumärkena så som Gucci Baby, Ralph Lauren osv så var det alltid lika mysigt att kila över på andra sidan och drömma om framtiden och danska barnkläder.
Ni som vet ni vet, danskarna är inte bara fantastiska på att skapa bra stämning när det kommer till inredning, mat och design – de är också alldeles fenomenala på barnkläder.
Säg den som kan stå emot en lådcykel med danska kids i balaklavor, quiltade senapsgula västar och Libertymönstrade byxor..
Så när det danska familjeföretaget Dilling hörde av sig till mig med frågan om jag vill prova några av deras plagg så tackade jag självklart ja!
Jag har inte genomgått IVF och månader av illamående för att låta bli att klä min dotter i dansk, ekologisk merinoull! Deras process är helt transparent och man kan läsa allt om deras svanen-märkta färgeri, djurens mående och deras löfte till oss konsumenter här..
Jag har tydligt fött en alldeles otroligt varm bebis och var därför mycket tveksam till om hon skulle svettas ihjäl i plaggen som jag beställde, men tvärtom. Jag blev påmind om att ull verkligen andas och de funkar enligt mig superbra som ett extra lager under hennes vanliga kläder i t e x bomull, den skånska vintern har också varit någorlunda mild så hon vi har faktiskt kört med långärmad tunn ull från Dilling närmst kroppen, vanligt lager ovan på de och sedan en tunn merinoull-overall från Lindex, perfekt!
Sofia Wood har en fantastiskt fin kofta från Axel Arigato som jag har sparat ner mängder av bilder på, men när det var dags att välja någonting till mig själv från Dilling..
..då hittade jag den här koftan, även den i 100% ekologisk merinoull!
Jag har redan använt den flera gånger och tycker mest om att bära den till vit t-shirt eller ribbat linne tillsammans med vanliga lite lösare blåjeans. Våren har (nästan) kommit till Skåne och är man något varmblodig, då funkar den perfekt som ett mellanlager redan nu under t e x en tjockare kavaj..
I min packning inför Stockholm så packade jag även ner ett tunt, finstickat linne i färgen ‘Månsten’ och skulle mer än gärna klicka hem det i svart också..
Perfekt basplagg till våra lager-på-lager-ouftis innan solens strålar värmer tillräckligt!
Det jag upplever, både till barn & vuxen, är att de är något små i storlekarna. Till dom små hade jag absolut rekommenderat att gå upp i storlek och jag som är en klassisk 36/38 har 40/42 i koftan och 38 i linnet. Storlekarna är inte är så inkluderande som man hade hoppas på men jag kan utöver det varmt rekommendera detta varumärke.
Den kvalitet man får är otroligt fin till det pris som man betalar och jag tycker att det är väldigt positivt att Dilling bjuder in till dialog kring överkonsumtion med en förklaring till deras arbete med exempelvis rabattkoder. Det är när företag vågar lyfta det obekväma som vi kommer framåt och förståelsen ökar i takt med att vi som kunder har möjlighet att ställa krav och utmanande frågor!
Om du funderar på att investera i ett ullplagg till dig eller någon i din närhet får du 20% på deras sortiment fram till den 3/3, om du använder koden Emely20.
Glöm inte stort E och att koden inte kan kombineras med andra rabatter.
Tack Dilling!
♡
Amanda · 2 years ago
tycker så himla mycket om din blogg, allt känns så genuint och personligt ❤️
Emely · 2 years ago
Tack snälla Amanda, det gör mig verkligen glad! ❤️
Sam · 2 years ago
Älskar dina inlägg!❤️
Emely Crona Stenberg · 2 years ago
Men tack så hemskt mycket, det gör mig jätteglad och tacksam!
Anna · 2 years ago
Hej, såå fin kofta! Har du några fler bilder (i något annat blogginlägg) när du har den på dig? Funderar på att slå till på en, men undrar om passformen är rak/boxig nedtill såsom Sofias kofta är? Eller om den går mer innåt? Lite synd att det inte visas på modellen, på deras hemsida. Hoppas du orkar svara, hade varit så himla hjälpsamt. Mvh Anna
Emely Crona Stenberg · 2 years ago
Hej Anna! Den är inte insvängd i midjan nedtill, jag är själv inte så glad för den typen av passform så denna skulle jag säga är mer rak men ändå inte så boxig som Sofias, jag är väldigt glad för den iaf! :)
Anna · 2 years ago
Tuuuusen tack för svaret! Så himla snällt. Det blir nog ett köp :)