Hej <3

2 years ago

Jag måste först skriva att jag känner mig så himla smickrad, stolt & glad av att få vara här på TWWP som jag själv följt & läst bloggar & small talks i under flera år.

Jag älskar att skriva, reflektera, fotografera, betrakta & föreviga. Är en väldig levnadsromantiker. Så att få den här platsen att verkligen vara känns så himla ljuvligt & kul, men också lite läskigt. Jag vill att det ska kännas härligt, och att viktiga ämnen får blandas med ytligheter. Precis som i livet.

Hej <3

Jag heter Jeanette & är en kreativ själ som älskar konst & särskilt mycket färg & form.

Jag är mamma sen 8,5 månad till Gunnel & är just nu mammaledig. Så mitt liv kretsar mycket kring att skapa en trygg & mysig vardag tillsammans med Gunnel, min sambo & vänner. Vi går mycket på museum, stan & utforskar lunchställen utifrån nya bedömningsparametrar.

Annars till vardags är jag jurist & keramiker & har min instagram jeanetteakerbergceramics där jag lägger upp bilder på och säljer min keramik, skriver texter om mödraskap, skapande & Svenskt Tenn (för att jag älskar ST gränslöst & innerligt). En del outfitbilder för att jag tycker kläder är ett av de främsta sätten att uttrycka personlighet.

Jag är så tacksam just för instragram & det nätverk av otroliga kvinnor som jag träffat där. De samtal som min keramik lett till har verkligen berikat mitt liv & förhöjer allt. Min förhoppning är att bloggen här kan bli en förlängning av det där jag ännu mer får posta om det som inspirerar mig, känslor & allt som kan tänkas.

Hej <3
Hej <3

Jag bor tillsammans med min sambo & Gunnel i en 70-tals villa strax norr om Stockholm. Hemma har jag också min studio där jag skapar mina skulpturala ladies & servettringar med mera.

Jag älskar ett något lekfullt & glatt uttryck. När det kommer till typ allt, kläder, inredningsstil & mitt egna skapande.

Jag skulle bli så glad om du vill hänga med här inne & läsa, inspireras & prata.

Hej <3

<3

 

Hur börjar man ens att beskriva sig? Eller hisspitcha på några rader? Men vi börjar så så kommer det mer!

Julia Hichens · 2 years ago
Varmt välkommen men vackra vän!!! Puss

Jeanette Åkerberg · 2 years ago
Tack gulligaste finaste du<3

Emely Crona Stenberg · 2 years ago
Så kul!

Jeanette Åkerberg · 2 years ago
Tycker jag också, jätte! Kram<3

Linnéa · 2 years ago
Åh så kul!! Ser fram emot att hänga här och ta del av din värld

Jeanette Åkerberg · 2 years ago
Åh så fint<3

Petra · 2 years ago
Peppen!!

Jeanette Åkerberg · 2 years ago
<3<3<3

Paulina Knodt · 2 years ago
Åh vad roligt, ser framemot dina inlägg! :)

Jeanette Åkerberg · 2 years ago
Blir så glad att läsa det<3

Alex · 2 years ago
Så kul! Ska bli kul att följa :)

Maria · 2 years ago
Spännande! Vart kan man hitta leokjolen?

Jeanette Åkerberg · 2 years ago
Blir så glad att du tycker! Den är från GANNI!!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jeanette Åkerberg

Jeanette Åkerberg

Konstnär, keramiker, jurist & mamma. Här inne vill jag dela med mig av det som inspirerar mig, och om det som är svårt. Om livet som mamma. Om härliga outfits & inredning. Restaurangbesök eller härlig mat. En blandning av allt jag älskar & det som gör mig glad eller berörd.

Instagram: @jeanetteakerbergceramics