Imorgon fyller min syster 30 år men hon firas idag med brunch. Knyxet är att hon bor i Linköping så jag fick gå upp tidigt, tidigare än en jobbdag och sitter nu på tåget.
Mysigt med liten getaway ändå, jag åker själv eftersom det var så tidigt och bara över dagen.
Gunnel sov hela natten i natt för första gången. Kändes lite sad att smita innan hon vaknade när det är lite av en efterlängtad milstolpe. Men livet.
Iallafall tåget!
Jag har ju två vägar på on the go, Vetekattens leverpastejsmacka på deras russinbröd med te eller starbucks. Idag blev det Vetekatten. Och lyxen med centralens stora pressbyrå där det finns så många bra tidningar. Köpte Eurowoman och har även laddat ner lite Netflix.
Vädret är äntligen ljuvligt så jag hoppas på en fin dag. Hoppas ni också får!
<3
Konstnär, keramiker, jurist & mamma. Här inne vill jag dela med mig av det som inspirerar mig, och om det som är svårt. Om livet som mamma. Om härliga outfits & inredning. Restaurangbesök eller härlig mat. En blandning av allt jag älskar & det som gör mig glad eller berörd.
Instagram: @jeanetteakerbergceramics