Mansrollen och den internationella mansdagen

11 years ago

Föga överraskande var det en snubbe som i dag på facebook beklagade sig över att feministerna inte uppmärksammat männen tillräckligt mycket på den internationella mansdagen. Han drog slutsatsen att feminister inte alls kämpar för jämställdhet, utan istället strävar efter något slags matriarkat. 

Här kan man ju ställa sig frågan om varför den ytterst oorganiserade gruppen "feministerna" skulle vara mer ansvariga för att jobba för männens rättigheter just den 19 november än resten av världen alla andra dagar om året. Men det är kanske en annan diskussion. Istället tänkte jag vara ett gott föredöme och förklara hur feminism och jämställdhet också gynnar män. Varje dag.

Generellt äger och leder män det mesta här i världen, män syns mest i nyhetsmedier, i filmer och i sportsammanhang, men den grupp som det inte går speciellt bra för är arbetarklassmännen utan utbildning. Flickor och kvinnor är bättre i skolan och det finns allt färre jobb för de outbildade (det är förresten lustigt att man beskriver alla andra skillnader mellan kvinnor och män som biologiska förutom just den att flickor är bättre än pojkar i skolan - just den är strukturell). Männen som förr kunde få jobb direkt efter grundskolan har nu för tiden inte så mycket att välja mellan.

Arbetarklassmannen har haft svårt att anpassa sig till den digitaliserade tidsåldern och många jobb han haft är nu för tiden automatiserade (Hanna Rosin skriver mycket om det här i boken "The end of men"). Därför lider många av dessa män av arbetslöshet, depression och andra sjukdomar, bostadslöshet, de begår oftare självmord och är ensamma eftersom kvinnor hellre gifter sig med utbildade män som har jobb.

Delvis beror arbetarklassmannens öde på att de kulturella normerna är så stränga kring hur en riktig man ska vara. En riktig man ska dricka alkohol och äta fet och salt mat. En riktig man är fysisk, läser inte böcker och jobbar med händerna. En riktig man ber inte om hjälp, han reder sig själv. Han byter inte blöjor och tar hela ansvaret för att försörja familjen. Time Magazine skriver om hur en "riktig man" skulle aldrig kunna jobba som frisör eller sjukskötare, trots att det kanske finns jobb inom de här branscherna. 

En annan kulturell förklaring är att flickor uppfostras till att prata om sina känslor och knyta sociala band. Det leder till att kvinnor ofta har ett större skyddsnät när någonting i livet går fel.

Feministerna vill luckra upp könsrollerna. Visa att det går att vara man och kvinna på tusentals olika sätt. Man kan vara en riktig man och jobba som frisör, sjukskötare, florist eller flygvärd. Genus sitter inte i jobb, kläder, diet, musiksmak eller hobbyn. Bredare könsroller betyder inte att folk kommer att tappa sina könsorgan och gå omkring klädda i beige kroppsstrumpor. Det betyder större frihet för alla. Uppmuntra era söner att utveckla egenskaper som uppenbarligen gynnar kvinnor.

Så en hälsning till er som fortfarande tror att feminism är nåt slags flickorna mot pojkarna-kamp. Det är det inte, jämställdhet och bredare könsroller gagnar också männen. 




Koko · 11 years ago
Jaaaa! En riktig man biter ihop tills han skjuter familjen och hänger sig i vedboden. På vilket sätt är det något att sträva efter?

Anna · 11 years ago
Ja men låt oss gå just den här vägen. Innan vi når fram kan vi hålla humöret uppe med Studio Killers Alla men are pigs. https://open.spotify.com/track/3pjVFnC5MFYu3c4dW8apUS Fortsätta kampen i sällskap av dans och bubbel.

Karin · 11 years ago
"lustigt att man beskriver alla andra skillnader mellan kvinnor och män som biologiska förutom just den att flickor är bättre än pojkar i skolan - just den är strukturell" Såå bra! Det har jag inte tänkt på tidigare, spot on!

Gunilla · 11 years ago
Exakt! Just den meningen läste jag precis högt här, jag har inte heller tänkt på det tidigare. Och hela texten tycker jag är en klok sammanfattning av varför feminismen gynnar oss alla.

Peppe · 11 years ago
Tack!

Peppe · 11 years ago
Precis. Genom att koppla ihop kvinnor och negativa egenskaper ("var inte en kärring") uppmuntrar man kanske skadliga manliga egenskaper.

Peppe · 11 years ago
Thanks babe!

Peppe · 11 years ago
Just så!

Peppe · 11 years ago
Ja men visst är det konstigt hur argumenten kan vara olika beroende på vem man talar om.

Bohemian Maggie · 11 years ago
Hear hear Peppe for president! Ajnej, du är ju i Amirika nu. Bra sammanfattat alltså.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.