Jag ser lite fram emot att helgerna är över och vi kan återgå till någon normalitet. Vi är så förslappade just nu att inget blir på rutin. Som bädda sängen exempelvis eller lägga in kläderna i garderoben.
Julstjärnorna sitter fortfarande uppe och det är mest för att det är så mörkt på eftermiddagen. Inser att vi behöver ännu fler lampor i stora rummet. Det där med fem ljuskällor duger inte där.
Men snön gör ju massor för ljuset. Här ränker jag att man kanske kan byta hissgardinerna mot längder för att få in lite djup, kan va nått?
Tänkt härmed fina fladdrande gardiner när vårvinden blåser in. Kanske kan man gömma larmdosan också.
När vi inte är trötta på varandra eller ledighetskoman anfaller så gosar vi mest.
Eller vaktar klättermarodören. Jag hoppar ju mellan soffor och stolar och känner mig ordagrant helt värdelös som inte kan göra i stort sätt nått, fast jag gör allt ändå för jag kan inte låta bli och sen gör det skitont. Ja sådär håller jag på.
Morfar har brutit karantän och hjälpt mig pga av foten. Skolan har planeringsdagar och jag har inget att erbjuda med mitt haltande. Harry flyger upp i fönstret varje gång han kommer förbi.
Kuddkrig lättar ju upp all stämning speciellt eftersom jag inte behöver städa upp just nu.
Tänkte att jag ska göra den här våren till en läs-vår. Ta igen på alla de böcker jag köpte inför föräldrarledigheten men aldrig kom till att läsa. Ska jag dela vad jag skaffat, vill ni också läsa?
Årets första snögubbe kändes mycket frost inspirerad.
Grabbarna fick ta en dag i backen.
Harry har äntligen lärt sig våga åka själv ned. Jag minns inte hur det va det där för mig då jag alltid hade storasyskon att dela med. Men han är så vansinnesstolt över att kunna susa ned för egen motor.
Den lilla var inte heller helt oblyg för snön.
Min fot har intagit en mer blås, svart, grön nyans nu och är väl påväg åt rätt håll. Lär ju bli fulare innan det blir snyggt så att säga.
På kvällarna har jag haft lite Depp. Jag har funderat så över att inte räcka till. Att det blev en så lång och innehållslös ledighet. Att vi tjafsat en del och hela det här med foten som bromsade upp sista veckan. Men måste perspektivisera lite. Tror inte Harry vart helt onöjd och vi lär se tillbaka på den här julen som fin den också. Även om humöret inte vart på topp jämt.
Sista jullovsmorgonen orkade jag anstränga mig lite igen och dukade upp med sånt man blir glad av.
Båda barnen gillar hela den där findukningsgrejen. Lite låtsats-fir. Eli är galen i leverpastej och Harry i varma hallon.
Jag vågade bära igen men inte särskilt länge gick det.
Den här körsbärsmarmeladen är ett het tips.,gott på allt faktiskt.
Så nu hoppas vi att snön få ligga kvar, att jag får bli hel och att året bjuder på lite positiva överraskningar. Här har vi två, planket som blir så fint så fint sen när järnvitriolen kommer på. Och slutligen kaprifolen som kommer täcka hela spaljén till sommaren kommer bli magiskt att sitta på trappen men en kopp då.
Kanske det jag längtar mest till nu är vårtrallen och hur man kan flytta ut. Kram på er.
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: juliabrukroken@gmail.com
M · 6 years ago
Skulle du kunna tipsa om fina sängbord?? Sänglampor? Är vilse i djungeln! Älskar din stil och behöver en dos inspo <3
Anna · 6 years ago
Kan verkligen relatera till innehållslös ledighet! Men snart kommer våren! Gärna lästips! Kan bjuda på ett tillbaka, samlade verk av Lydia Sandgren var fantastisk!
Hannah · 6 years ago
Hej! Vad har du för storlek på vägglampan den svarta? Är det mini? Tack på förhand!
Karin · 6 years ago
Hej! Er matta under sängen är så fin. Den är säkert gammal men chansar och frågar var den kommer ifrån? Sen undrar jag även över er fina soffa (den beige/bruna) och var den kommer ifrån? Så fina bilder i din blogg, mycket inspiration!