Jag har levt i den här nya fluffiga Alpacatröjan från Totême. Håret behöver vi inte kommentera. Ska till frisören snart. Funderar på att bli mörkhårig igen, bra grej tror ni?
Åt lunch med en av mina äldsta vänner som jag hittat tillbaka till. Innan stannade jag faktiskt till på Nordiska Galleriet, med fotskeena, munskydd och handsprit såklart.
Jag hade munskydd jag fått från från Uniqlo. Jättesköna och helt ok snygga
Som vanligt i gråskala. Skenan går ju inte ned i någon sko förutom mina snökängor med knäppning men det var jag för fåfäng för så jag vek ned en loaferskant och hasade extremt långsamt uppför Nybrogatan.
Lördag morgon hade jag lovat sol och fattiga riddare. Visst blev ni också glada över solen? Bjuder på den.
Jag hade körsbärsmarmelad och creme cheese på mina.
Vi kallar honom skövlarn nu.
Franska tulpaner eller alla tulpaner gör hela den här sesången om du frågar mig. Får inte nog.
Hade fixar fredagsbukett. Visade sig att dom jag tänkt prenumerera från inte ”körde så långt ut”. Hej 10 min från slussen och man är helt bokningslös tydligen.
Söndag spenderades ute med våra nya vänner som flyttat till Nacka. Vi grillade lite på Björnö och njöt tills solen gick med.
Måste måste måste skaffa skor och sånna där tossor och bra vantar till Eli stackarn hade bara sockor både på fötterna och händerna. Men VAR har allt tagit vägen?
Så det blev mkt bära.
Och sitta.
Och att få sitta bredvid.
Mössan har han också vuxit ur. Stackars andra-barnet. Är det här en grej man lixom bara gör när det finns syskon redan?
Vår i sikte
Äntligen kunde vi vara ute tills ingen orkade längre. Lungorna fyllda och havsbrus att ta med hem. Jag har varit lite deppig av att inte kunna gå ut pga foten. Men det är också sån gåva nu när det går igen.
Fick även inviga mina solglasögon som jag fick i Julklapp.
En helt fantastisk söndag. Förutom att vi va lite ur gängorna och gnälliga och inte så gulliga med varandra som vi brukar på grund av sömnrubbningen. Men det är livet det med.
Vi avslutade med bakad ost med vitvin i ugn och en liten charkbricka.
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: juliabrukroken@gmail.com
Kristina · 6 years ago
Måste bara fråga vad det är för någon bordslampan som man ser bakom fredagsbuketten? Så fin! Funderar på en liten cesta lampa men den här var ju så fin också! Jag vill tacka för trevlig läsning också!
Malin Rudén · 6 years ago
Typiskt att du är på Nybrogatan just när jag flyttat därifrån...
G · 6 years ago
Hej, var kommer din fina fluffiga mössa ifrån? Modellen sitter fint på!
C · 6 years ago
Hei, Du har mange eksklusive klær som f.eks din nye genser i dette innlegget. Virker som om du bruker disse dyre klærne hjemme og, som i innlegget, på søndagstur under en tykk jakke. Jeg pleier å spare mine litt finere klær. Om jeg har på meg en dyr og fin genser, skifter jeg når jeg kommer hjem. Burde kanskje gjøre som deg - fin både hjemme og ute. Er dette bevisst fra deg?